BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


Gauta paramos lėšų suma:
199 054,00 Eur
Projekto įgyvendinimo trukmė:
2025 m. kovo mėn. - 2027 m. lapkričio mėn.
Pavadinimas:
Tvarus pasėlių likučių panaudojimo vertės didinimas
Projekto numeris
22BV-KK-24-2-06698-PR001
Priemonė ir/arba veiklos sritis:
SP intervencinė priemonė „Europos inovacijų partnerystė žemės ūkio našumo ir tvarumo srityje“
Projekto vykdytojas:
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras
Įgyvendinimo vietos:
Kėdainių r. sav. Dotnuvos sen., Akademija, Pakruojo r., Pašvintinio sen., Pašvintinys, Pasvalio r., Vaškų sen., Vaškai, Alytaus r., Krokialaukio sen., Kalesninkų k.

Projekto aprašymas

Kasmet Lietuvoje su javų ir rapsų derliumi susidaro apie 7 mln. tonų augalų liekanų, turinčių daug lignoceliuliozės. Netinkamas jų tvarkymas gali sutrikdyti dirvožemio biologinius procesus, skatinti ligų ir kenkėjų plitimą. Siekiant spręsti šias problemas, projekte bus tiriamas mikroorganizmų naudojimas lignoceliuliozės biomasės biokonversijai, kuriant inovatyvią organinio substrato gamybos technologiją. Projektas atitinka ES žiedinės ekonomikos ir tvarios žemdirbystės tikslus – skatina maisto medžiagų grąžinimą į gamybos ciklą, mažina sintetinių trąšų naudojimą, gerina dirvožemio derlingumą ir ūkių konkurencingumą. Taip pat prisideda prie aplinkosauginių tikslų – mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją ir užtikrina tvarų atliekų perdirbimą. Šiuo metu taikomi augalų liekanų tvarkymo būdai turi trūkumų – skatina ligų plitimą, reikalauja didelių investicijų, lemia maisto medžiagų nuostolius. Projekte siūloma inovacija – mikroorganizmų naudojimas kompostavimo procese siekiant efektyvesnio liekanų skaidymo, greitesnio substrato susidarymo ir didesnės tręšiamosios vertės. Inovacija skirta tiek stambiems, tiek smulkiems ūkiams. Bus optimizuota ir testuojama kompostavimo technologija, o rezultatai perduoti ūkininkams, mokslininkams bei verslo atstovams. Projekto metu numatytos 7 lauko dienos ir tarptautinis seminaras. Inovacijos bus demonstruojamos keturiose vietovėse – Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Kauno apskrityse, siekiant pritaikyti jas skirtingomis agroklimatinėmis sąlygomis.

Tikslinės grupės ir jų poreikiai:

Projektas orientuotas į smulkius ir stambius augalininkystės bei mišrius ūkius, nepriklausomai nuo gamybos pobūdžio (ekologinė ar įprastinė). Ypatingas dėmesys skiriamas vidutiniams ir smulkesniems ūkiams, kurie planuoja įsirengti nedidelius kompostavimo įrenginius ir perdirbti organines atliekas ūkio lygiu. Šie ūkiai dažnai neturi pakankamai resursų kompostavimo technologijoms diegti, todėl projektas padės spręsti organinių atliekų tvarkymo, dirvožemio derlingumo išlaikymo bei aplinkosaugos iššūkius.

Kaip projektas pagerins tikslinių grupių situaciją:

Projektas suteiks ūkio praktikai pritaikytas žinias apie kompostavimo technologiją, kuri padidins tręšiamąją augalų liekanų vertę, leis efektyviau naudoti vietinius išteklius, sumažins sintetinių trąšų poreikį, padidins derlių bei ūkių atsparumą klimato kaitai. Taip pat projekte dalyvaujančios konsultantės užtikrins tiesioginį ryšį su ūkininkais, padės tiksliai vykdyti bandymus ir įgyvendinti tvarius sprendimus pagal kiekvieno ūkio poreikius.

Projekto dalyviai:

Projekte dalyvauja 10 EIP grupės narių:

Dr. Lina Šarūnaitė – projekto vadovė, LAMMC
Dr. Aušra Arlauskienė – LAMMC
Dr. Virmantas Povilaitis – LAMMC
Dr. Renaldas Žydelis – LAMMC
Dr. Renata Žvirdauskienė – LAMMC
Dr. Monika Toleikienė – nepriklausoma konsultantė
Agnė Buivydienė – konsultantė, atstovauja Lietuvos žemės ūkio rūmus
Ūkininkas Andrius Kvedaras (aliejinių sėklų perdirbimo ūkyje – aktualu išspaudų kompostavimui)
Ūkininkė Laura Masilionytė (grūdiniai augalai ir daugiamečių žolių biomasė)
Ūkininkas Alfonsas Peckus (sėklininkystės ūkis – daug šiaudų ir išvalų).

Šių ūkio dalyvių įvairovė padės ištestuoti technologiją skirtingomis agroklimatinėmis ir ūkininkavimo sąlygomis.

Tikslai

Projekto tikslai: mikroorganizmų pritaikymas, turtingų lignoceliulioze augalų liekanų biokonversijai į aukštesnės vertės organinį substratą – technologijos optimizavimas, testavimas ir žinių perdavimas. Projekte siūloma inovatyvi technologija – specialiai atrinktų mikroorganizmų naudojimas kompostavimo procese, siekiant užtikrinti efektyvesnį lignoceliuliozės skaidymą, greitesnį substrato susidarymą ir didesnę jo tręšiamąją vertę. Ši inovacija aktuali ir stambiems, ir smulkiems ūkiams, siekiantiems tvarios augalininkystės ir organinių trąšų gamybos.

Rezultatai

Vykdoma veikla, pasiekti rezultatai, tolesnės veiklos ir projekto etapas

Šiuo metu įgyvendinamas pirmasis projekto etapas, kuriame dėmesys skiriamas inovatyvios kompostavimo technologijos sukūrimui. Vykdoma veikla apima lignoceliuliozę skaidančių mikroorganizmų atranką ir testavimą, jų pritaikymą daugiapakopiam kompostavimo procesui, kuris derinamas su azotą fiksuojančiais mikroorganizmais ir tinkamu anglies ir azoto (C:N) santykiu.

Pasiekti rezultatai:

• Parengti mikroorganizmų rinkiniai efektyviam lignoceliuliozės skaidymui.
• Apibrėžta technologinė kompostavimo schema.
• Sukurtas mechanizuotas procesas (smulkinimas, maišymas, granuliavimas), kuris padidins produkto panaudojimo patogumą ūkyje.

Planuojamos tolesnės veiklos:

• Kompostavimo technologijos testavimas realiomis ūkių sąlygomis.
• Pagaminto komposto cheminės sudėties ir agronominio efektyvumo vertinimas.
• Technologijos pritaikymo ūkiuose analizė ir sklaida.
• Paruošimas trąšų ar substratų gamybai ūkyje iš gauto produkto.

Projektas šiuo metu yra pasiekęs 4 technologinės parengties lygį (TPL), kai vykdomas eksperimentinis technologijos testavimas laboratorinėmis sąlygomis, ir pereina į 5 TPL lygį – technologijos išbandymą artimose realioms sąlygoms. Artimiausiu metu planuojama pereiti į 6–7 TPL lygius, kuriuose bus atliekami bandymai ūkiuose ir vertinama technologijos veiksmingumo demonstracija realiomis sąlygomis. Vėlesni projekto etapai apims rezultatų sklaidą, diegimą praktikoje bei vertinimą komercinio taikymo kontekste.

Partneriai

Partneris Nr. 1. Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmai.

Partneris Nr. 2. Ūkininkas Andrius Kvedaras.

Partneris Nr. 3. Ūkininkė Laura Masilionytė.

Partneris Nr. 4. Ūkininkas Alfonsas Peckus