BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


Gauta paramos lėšų suma:
174 022,00 Eur
Projekto įgyvendinimo trukmė:
2025 m. kovo mėn. - 2028 m. vasario mėn.
Pavadinimas:
Integruotos pupinių žolių sistemos tvariai baltymų gamybai ir ganymui
Projekto numeris
22BV-KK-24-1-05905-PR001
Priemonė ir/arba veiklos sritis:
SP intervencinė priemonė „Europos inovacijų partnerystė žemės ūkio našumo ir tvarumo srityje“
Projekto vykdytojas:
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras
Įgyvendinimo vietos:
Utenos apskritis, Molėtų raj. sav., Ringelių kaimas, Tauragės apskritis, Šilalės raj. sav., Mankaičių kaimas

Projekto aprašymas

Projektas skirtas pievų ir ganyklų atnaujinimui bei biologinės įvairovės didinimui, integruojant pupinių augalų mišinius pasitelkiant bepiločius orlaivius. Sėklos bus apdorotos organiniais polimerais, kurie gerina jų įsitvirtinimą ir atsparumą nepalankiomis sąlygomis, o sėja bus atliekama preciziškai tiksliai išbarstant sėklas, net ir sunkiai prieinamose vietovėse.

Projekto eiga susideda iš penkių pagrindinių etapų:

  1. Fenotipinė analizė ir pievų monitoringas, naudojant multispektrines kameras ir tiesioginį vertinimą.
  2. Pupinių žolių mišinių sudarymas, atsižvelgiant į vietos florą, dirvožemio ypatybes ir gyvulių mitybos poreikius.
  3. Sėja naudojant bepiločius orlaivius, užtikrinant tikslų, aplinkai draugišką ir dirvožemio neslegiantį sėjimą.
  4. Pašarinės vertės tyrimai, vertinant žaliųjų baltymų, ląstelienos ir kitų svarbių komponentų kiekį.
  5. Informacijos sklaida, pasitelkiant medijas, seminarus, lauko dienas ir informacinį video reportažą.

Projektas sprendžia tiek ekologinius, tiek ekonominius iššūkius. Jis orientuotas į tvarią pievininkystę bei gyvulininkystę ir efektyvų gamtos išteklių naudojimą, prisideda prie ES daugiamečių pievų apsaugos politikos įgyvendinimo, mažina priklausomybę nuo cheminių trąšų ir CO₂ emisijas. Tuo pačiu, projektas skatina vietinių ūkių konkurencingumą, taikant pažangias, mokslu pagrįstas technologijas.

Stipriosios projekto pusės atsiskleidžia per pažangių technologijų ir vietos poreikiams pritaikytų metodų derinį. Inovatyvus pupinių žolių sėjimo būdas pasitelkiant bepiločius orlaivius ne tik leidžia dirbti sunkiai pasiekiamose vietovėse, bet ir užtikrina tikslumą bei efektyvumą. Derinant pievų floros analizę bei skaitmenizuotą monitoringą, tikslingai sudaromi augalų mišiniai, pasiekiamas aukštas metodinis nuoseklumas ir sprendimų pagrįstumas. Šis tarpdisciplininis požiūris, integruojantis agronomines žinias, ekologinius principus ir technologines naujoves, leidžia ne tik spręsti aktualias problemas, bet ir užtikrinti projekto rezultatų ilgalaikį poveikį bei pritaikomumą skirtingų tipų ūkiuose.

Tikslinės grupės, kitų EIP projekto dalyvių skaičius ir jų pavadinimai

Projekto tikslinė grupė – smulkūs ir vidutiniai augalininkystės- gyvulininkystės ūkiai, susiduriantys su nederlingų, neproduktyvių, žemos pašarinės vertės pievų bei ganyklų atnaujinimo iššūkiais. Šie ūkiai ne visuomet turi galimybę naudoti tradicinę žemės ūkio techniką nenašių pievų atnaujinimui, ypač stačiuose šlaituose, todėl susiduriama su iššūkiu užtikrinti reikiamą kokybiško pašaro kiekį ganomiems gyvuliams. Projektas sprendžia šias problemas, taikydamas bepiločių orlaivių technologiją, kuria sėjami pupinių augalų mišiniai. Sėklos bus apdorotos organiniais polimerais, gerinančiais įsitvirtinimą, o jų paskirstymas bepiločiu orlaiviu užtikrins tikslumą ir aukštą efektyvumą.
Projekto įgyvendinimas leis ūkiams atnaujinti pievas ar ganyklas ekonomiškai, sumažins trąšų bei kuro poreikį ir pagerins pašarinę vertę. Be to, numatyti mokymai ir viešinimo veiklos padės diegti inovacijas plačiau.

Projektą įgyvendina Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras kartu su partneriais.

Projekte dalyvauja 3 partneriai: ūkininkas Barintas Čepukaitis, ūkininkas Vytautas Buivydas, ūkininkas Darius Viliušis. Projekto konsultantas: Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmai.

Tikslai

Pagrindinis projekto tikslas – įvairių pupinių žolių mišinių integravimas į pievas ir ganyklas pasitelkiant bepilotes skraidykles, siekiant padidinti jų biologinę įvairovę bei pašarinę vertę.

Šiam tikslui įgyvendinti keliami šie pagrindiniai uždaviniai:

  1. Sudaryti tinkamus pupinių žolių mišinius, pritaikytus konkrečiai vietos florai.
  2. Pritaikyti bepiločius orlaivius pievų atnaujinimui, užtikrinant tikslų ir efektyvų sėklų išbarstymą net sunkiai prieinamose teritorijose.
  3. Įvertinti pievų biologinę įvairovę ir pašarinę vertę, taikant tiek multispektrinį bepiločių monitoringą, tiek laboratorinius pašaro kokybės tyrimus.
  4. Skleisti projekto metu sukurtas inovacijas ir žinias apie jų taikymą – per informacines kampanijas, seminarus, lauko dienas ir kitus švietimo kanalus.

Rezultatai

Šiuo metu projektas yra pasirengimo įgyvendinimui etape. Vyksta būtinos įrangos įsigijimo procesas. Tai sudarys techninį pagrindą tolesniems veiksmams. Gegužės mėnesį planuojama pradėti pirmuosius darbus – bus atliekama pievų bioįvairovės analizė ir pradedami monitoringo darbai.

Šie tyrimai padės detaliai įvertinti projekte dalyvaujančių pievų esamą būklę ir paruošti tikslius pupinių žolių mišinius, pritaikytus vietos sąlygoms. Vėliau, atlikus mišinių sudarymą, numatoma pereiti prie sėjos etapo, kur pupinių augalų sėklos – papildomai apdorotos organiniais polimerais – bus tiksliai išbarstytos bepiločiais orlaiviais.

Partneriai

Partneris Nr. 1. Ūkininkas Barintas Čepukaitis.

Partneris Nr. 2. Ūkininkas Vytautas Buivydas.

Partneris Nr. 3. Ūkininkas Darius Viliušis.

Partneris Nr. 4. Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmai.