BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


1.jpg

2025 m. kovo 19–20 dienomis Graikijoje, Napflio mieste vyko Europos sąjungos BŽŪP tinklo kartu su Graikijos nacionaliniu BŽŪP tinklu organizuotas 5-asis Europos Sąjungos šalių nacionalinių BŽŪP tinklų atstovų susitikimas. Susitikime dalyvavo daugiau nei 70 nacionalinių BŽŪP tinklų atstovų, BŽŪP įgyvendinimo kontaktų centro (angl. CAP implementation Contact Point), DG-AGRI ir Europos Komisijos atstovai. Susitikime buvo aptartas nacionalinių BŽŪP tinklų indėlis atrenkant, analizuojant, sisteminant ir viešinant geruosius projektų pavyzdžius savo šalyse, apsikeista gerąja šalių patirtimi organizuojant nacionalinius projektų gerųjų pavyzdžių atrankos konkursus. Taip pat susitikimo metu buvo pristatyti tyrimo, skirto palyginti skirtingų ES šalių nacionalinių BŽŪP tinklų organizacines struktūras, atsakomybes, žmogiškųjų išteklių poreikius bei veiklos modelius visose valstybėse narėse, rezultatai.

Susitikimą pradėjo DG-AGRI atstovė Antonia Gámez Moreno, kuri pristatė planuojamas DG-AGRi ir ES BŽŪP tinklo veiklas, susijusias su sėkmingu ES valstybių narių Strateginių planų įgyvendinimu bei prasidėjusiu pasirengimu naujojo programinio laikotarpio veikloms, akcentavo supaprastinimo (angl. simplification) svarbą visuose šiuose procesuose. Ji taip pat pasidžiaugė, kad 5-ajame ES BŽŪP tinklų atstovų susitikime dalyvauja visų be išimties ES valstybių narių atstovai, o tai tik dar kartą parodo, jog tokie susitikimai yra aktualūs ir labai reikalingi visų šalių nacionaliniams BŽŪP tinklams siekiant aptarti iššūkius bei problemas, kylančias valstybėms narėms įgyvendinant savo Strateginius planus bei generuojant idėjas, padėsiančias formuoti BŽŪP ateityje.  

BŽŪP įgyvendinimo kontaktų centro atstovas Alexandros Papakonstantinou pristatė modelį, kurį pasitelkdamas ES BŽŪP tinklas ieško projektų gerųjų pavyzdžių visos Europos lygmeniu. Kaip pagrindinius šios informacijos šaltinius jis įvardijo įvairius tematinius renginius, skirtus populiarinti inovacijas žemės ūkyje, nacionalinius BŽŪP tinklus ir valstybių narių Žemės ūkio ministerijų atstovus. ES BŽŪP tinklo atstovė Veronika Korčeková savo pranešime pristatė projektų gerųjų pavyzdžių atrankos metu kylančias problemas valstybių narių lygmeniu. Kaip pagrindines problemas, su kuriomis susiduria bene visos šalys, ji įvardijo iššūkius, kylančius apibrėžiant pagrindinius tokių projektų vertinimo kriterijus, kūrybiškumo stoką generuojant projektų aprašymus bei vaizdinius jų pristatymus, ryškiai didesnį tam tikrų priemonių (pvz., LEADER) paramos gavėjų aktyvumą dalyvaujant gerųjų pavyzdžių konkursuose, kai tuo tarpu kitų priemonių paramos gavėjai noro ir motyvacijos teikti paraiškas dalyvauti projektų gerųjų pavyzdžių atrankos konkursuose vis dar šiek tiek stokoja. Veronika taip pat akcentavo, kad ne visada yra paprasta kiekybinėmis išraiškomis pamatuoti projekto rezultatus bei sukurtą teigiamą pokytį teritorijos gyventojams, o visiems šiems išvardytiems iššūkiams įveikti reikia turėti pakankamai žmogiškųjų išteklių ir kompetencijų.

Tęsiant susitikimą, nacionalinių BŽŪP tinklų atstovai buvo pakviesti pristatyti savo šalyse vykdomas iniciatyvas, susijusias su gerųjų projektų pavyzdžių paieška, atranka bei viešinimu. Savo šalių patirtį trumpai pristatė Latvijos, Švedijos bei Lenkijos atstovai. Galime pasidžiaugti, kad jau ketverius metus iš eilės vykusi  graži ir prasminga Lietuvos inicatyva Ateities kaimo kūrėjų apdovanojimai (AKKA) taip pat neliko nepastebėta – ES BŽŪP tinklo publikacijoje, skirtoje projektų gerųjų pavyzdžių viešinimui, ši graži iniciatyva buvo paminėta kaip pavyzdinė ir, tikimės, įkvėpsianti kitų šalių nacionalinius BŽŪP tinklus inicijuoti panašias veiklas savo šalyse.

Išklausius šiuos pranešimus, susitikimo dalyviai buvo pakviesti diskusijoms grupėse, kuriose kiekvienos šalies Nacionalinių BŽŪP tinklų atstovai pasidalino savo šalių patirtimi bei siūlymais, kaip Nacionaliniai BŽŪP tinklai prisideda arba galėtų prisidėti ieškant, atrenkant bei viešinant projektų geruosius pavyzdžius, paskatinant šių projektų vykdytojus dalyvauti tiek nacionaliniuose, tiek Europos lygmeniu vykstančiuose projektų gerųjų pavyzdžių konkursuose.

Antroji pirmosios susitikimo dienos dalis buvo skirta aptarti tyrimo, skirto palyginti skirtingų ES šalių nacionalinių BŽŪP tinklų organizacines struktūras, atsakomybes, žmogiškųjų išteklių poreikius bei veiklos modelius visose valstybėse narėse, rezultatus. Įdomu tai, kad nors susijusiuose ES reglamentuose bei atitinkamuose nacionaliniuose atskirų valstybių teisės aktuose įvardytos labai panašios nacionalinių BŽŪP tinklų funkcijos bei atsakomybės, tačiau jų organizacinės struktūros, turimi žmogiškieji ištekliai ir funkcijų pasidalijimas tarp jų yra labai skirtingi – dalies šalių nacionaliniai BŽŪP tinklai yra Žemės ūkio ministerijų sudėtyse, kitų veikia kaip atskiros organizacijos. Kai kurie nacionaliniai BŽŪP tinklai, kaip ir Lietuvos BŽŪP tinklas, vienija tam tikras su kaimo plėtra ir žemės ūkiu susijusias organizacijas (narystės pagrindu), kiti nacionaliniai BŽŪP tinklai narių neturi. Kai kurie nacionaliniai BŽŪP tinklai turi atstovus keliuose arba netgi visuose šalies regionuose, kai tuo tarpu kiti veikia centralizuotai. Taip pat labai skirtingas ir nacionaliniuose BŽŪP tinkluose dirbančių darbuotojų skaičius – nuo dviejų iki daugiau nei dvidešimties. Su išsamiu atlikto tyrimo rezultatų pristatymu jau netrukus galėsite susipažinti čia.

Pirmosios susitikimo dienos pabaigoje ES BŽUP tinklo atstovės Eirini Litina ir Cristina Rascon pasidalino pagrindinėmis naujienomis, susijusiomis su artimiausiu metu ES BŽUP tinklo planuojamomis vykdyti veiklomis, numatytais susitikimais, projektų gerųjų pavyzdžių konkurso "The Agricultural and Rural Inspiration Awards" 2025 metų naujienomis bei projektų teikimo konkursui terminais 2025 metais. Išsamią informaciją apie šį konkursą paskelbsime jau netrukus.

Antrąją susitikimo dieną renginio dalyviai buvo pakviesti aplankyti tris regione ES paramos lėšomis įgyvendintus paramos projektus

Graikijos nacionalinio BŽŪP tinklo atstovai visus susitikimo dalyvius pakvietė aplankyti tris ES paramos lėšomis įgyvendintus paramos projektus – įvairių vaisių ir uogų sulčių spaudyklą, iš mažo šeimos verslo per beveik 70 metų išaugusį verslą, eksportuojantį savo produkciją į daugiau nei 90 pasaulio šalių, pieno ūkį, dalyvaujantį EIP priemonės projekte ir gaminantį produktus, tinkančius laktozės netoleruojantiems žmonėms, bei vynuogyną, kuriame pritaikytos modernios apsaugos nuo krušos ir lietaus sistemos.

Kitą nacionalinių BŽŪP tinklų susikimą suplanuota organizuoti 2025 m. rudenį Bulgarijoje. Daugiau informacijos apie įvykusį 5-iąjį Europos Sąjungos šalių Nacionalinių BŽŪP tinklų atstovų susitikimą, jo metu pristatytus pranešimus bei užfiksuotas renginio akimirkas galite rasti čia.