Visos naujienos
Viena sėkmingiausių ES iniciatyvų - LEADER, skatinanti kaimo gyventojus aktyviai dalyvauti kaimo plėtros procesuose, Lietuvoje gyvuoja jau 12 metų. Šiandien šios iniciatyvos principai prigijo ir žuvininkystės regionuose bei miestuose. Rugsėjo 23 d. pasidalinti gerąja patirtimi Žemės ūkio ministerijos Molėtų rajone surengtame forume-diskusijoje „Vietos plėtros strategijos: kartu mes galime daugiau" susirinko visi, kurie prisidėjo prie Lietuvos LEADER programos istorijos kūrimo: vietos veiklos grupės, verslo ir mokslo, regioninės valdžios, ES, šalies valdžios institucijų, kitų su LEADER iniciatyva susijusių organizacijų atstovai bei socialiniai partneriai.
Forumo metu pabrėžta, kad LEADER sėkmę lemia tai, kad kaimo vietovių gyventojams suteikiama galimybė patiems spręsti savo aplinkos socialines, ekonomines ir kultūrines problemas. Ši priemonė skatina 3 sektorių - nevyriausybinio, verslo ir vietos valdžios - bendradarbiavimą partnerystės principu steigiant vietos veiklos grupes (VVG) ir aktyviai dalyvaujant jų veikloje. Šis ruduo vietos veiklos grupėms yra ypatingas - patvirtintos jų vietos plėtros strategijos, kurios bus įgyvendinamos iki 2023 metų.
Nors vietos veiklos grupių strategijos jau patvirtintos, pasirašytos paramos sutartys, tačiau tai tik didelių darbų pradžia. „Vietos veiklos grupės turės ne tik laikytis LEADER principų, bet ir spręsti darbo vietų kūrimo, verslumo kaimo vietovėse skatinimo klausimus. Šiandien visi čia susirinkome įvertinti esamą situaciją - kas mes esame ir ką turime, ko siekiame. Net forumo pavadinimą pasirinkome neatsitiktinai - dirbdami po vieną gerų rezultatų nepasieksime. Turime dirbti kartu, nes tik tada mes galime daugiau, nueiti toliau", - kalbėjo forumo moderatorius, žemės ūkio viceministras Saulius Cironka.
„Labai svarbu nuolat galvoti, ko visuomenė tikisi iš mūsų. Esmė ne įsisavinti pinigus, bet pasiekti norimus rezultatus, įkurti darbo vietas. Įgyvendindami strategijas, turite labai aiškiai tai apsibrėžti", - teigė Europos Komisijos atstovas Felix Lozano Gallego. Pasak jo, arčiausiai kaimo žmonių esanti LEADER programa, ES gyvuojanti jau 25 metus, yra geriausias įrankis vietos problemoms spręsti, siekti inovatyvių sprendimų. Kadangi LEADER rezultatai yra sėkmingi, šiai programai, kuri yra privaloma visų šalių kaimo plėtros programų dalis, skiriama vis daugiau lėšų. EK atstovas paragino „gaudyti" įdomias idėjas, akcentavo tik pačių geriausių projektų finansavimo svarbą, paragino viešinti tai, kas daroma, ir nelaužyti nustatytų paramos teikimo taisyklių, nes už pažeidimus gresia sankcijos.
Europos kaimo plėtros tinklo kontaktų biuro koordinatorė Lietuvai Gaya Ducceschi forume analizavo LEADER svarbą kaimo plėtros programose, pažvelgė į Lietuvos VVG pasiekimus kitų ES šalių VVG kontekste, gyrė lietuvius už vykdomus įdomius projektus.
Šalies vietos veiklos grupės gali pasinaudoti ne tik Lietuvos kaimo plėtros programos galimybėmis, bet ir kitais finansavimo šaltiniais. „ES Baltijos jūros regiono strategija, jungianti aštuonias valstybes, gali atverti vietos veiklos grupėms platesnius horizontus ir sukurti papildomą platformą bendradarbiauti", - sakė šios strategijos nacionalinė koordinatorė Raimonda Liutkevičienė.
Naująsias kaimo vietovių ir dvisektorių vietos plėtros 2014-2020 m. strategijas apžvelgusi Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Alternatyviosios veiklos skyriaus patarėja Sigutė Mečkovskienė papasakojo, kokių rezultatų VVG tikisi pasiekti įgyvendinusios strategijas. Naujuoju finansiniu periodu ruošiamasi įgyvendinti daugiau kaip 2000 vietos projektų, vidutinė paramos suma vienam projektui įgyvendinti - apie 42 tūkst. eurų. Planuojama sukurti 1413 naujų darbo vietų. Žemės ūkio ministerija džiaugiasi ir susikūrusiomis 3 stipriomis dvisektorėmis (kartu su žuvininkystės VVG) vietos veiklos grupėmis. „Tikrasis egzaminas - sėkmingas strategijų įgyvendinimas - laukia ateityje ir tik sutelktomis visų mūsų pastangomis mes galime jį išlaikyti", - situaciją apibūdino S. Mečkovskienė.
Dar taip neseniai LEADER iniciatyvos pradžioje visiems trūko patirties, reikėjo daug mokytis ir dar įtikinti vietos žmones, kad jie patys atsakingi už savo ateitį. Šiandien Vietos veiklos grupių tinklas vienija 51 narį. Šio tinklo valdybos narė, Kaišiadorių vietos veiklos grupės pirmininkė Janina Augustinavičienė forume pasidalijo gerąja LEADER ir vietos veiklos grupių patirtimi ateičiai, kad ,,neliptume ant to paties grėblio". Pasak jos, labai svarbu kompromisai ir diskusijos, kitų šalių patirtis. „Būtina bendrauti ir bendradarbiauti. Mes labai laukiame tokių konferencijų, nes jų metu nevartome popierių, o dalijamės patirtimi", - organizatoriams dėkojo J. Augustinavičienė.
Liuksemburgo žemės ūkio ministerijos atstovas Arnaudas Frisingas, išklausęs lietuvių pranešėjų pasisakymus, pasidalijo savo šalies - vienos mažiausių ES valstybių narių - patirtimi kaimo plėtros srityje. Liuksemburge kaimo vietovės sudaro net 82 proc. šalies teritorijos.
Apie naujų darbo vietų kūrimo svarbą kalbėjęs Lietuvos socialinių tyrimų centro Darbo rinkos tyrimų instituto vadovas prof. dr. Boguslavas Gruževskis akcentavo, kad ES pinigai turi ne tenkinti momentinius poreikius, bet kurti perspektyvą. Būtent darbo vietų kūrimas ir yra šios perspektyvos rodiklis. Aptaręs darbo rinkos procesų pokyčius, profesorius pastebėjo, kad LEADER sukuria milžiniškas galimybes bendruomeninio ir socialinio verslo iniciatyvoms. „Turite visas galimybes, dabar tik atsakingai pasinaudokite jomis", - ragino pranešėjas.
Forume dėmesio skirta ir moterų bei vyrų lygių galimybių kaime aspektams. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Moterų ir vyrų lygybės skyriaus vedėjos Ritos Žemaitytės-Tack, lyčių lygybės indeksas Lietuvoje yra žemesnis nei ES vidurkis. Įgyvendinamos vietos plėtros strategijos gali padėti didinant dirbančių moterų skaičių, skatinant vienodą vyrų ir moterų ekonominę nepriklausomybę.
Forumo metu vykusiose diskusijose akcentuotas jaunimo trūkumo kaime, darbo vietų ir socialinio verslo kūrimo kaime bei kiti kaimo bendruomenėms aktualūs klausimai. „Tikimės, kad renginyje išklausyti pranešimai, įgytos žinios, kitoks požiūris, diskusijos suteiks naujų idėjų sėkmingam vietos plėtros strategijų įgyvendinimui", - apibendrino viceministras S. Cironka, vietos veiklos grupių atstovams įteikęs po simbolinę dovaną - obelaitę, kurių vaisių bus laukiama po septynerių metų.
Papildoma informacija:
- Renginio darbotvarkė (283.8 KB )
- Ministro pirmininko sveikinimas (147.4 KB )
- The importance of LEADER/CLLD in Rural Development Programmes (692.4 KB )
- State of Play of LEADER/CLLD In the New Programming Period in the EU (2.3 MB )
- ES Baltijos jūros regiono strategija ir galimybės vietos veiklos grupėms (941.1 KB )
- KAIMO VIETOVIŲ IR DVISEKTORIŲ VIETOS PLĖTROS STRATEGIJŲ 2014–2020 M. TURINIO APŽVALGA (813 KB )
- BIVP MIESTE, KAIMO IR MIESTO VVG BENDRADARBIAVIMO GALIMYBĖS (1.7 MB )
- Vietos veiklos grupių tinklas (6.8 MB )
- Sustainable Development of Rural Areas in Luxembour (9.4 MB )
- Darbo vietos ir LEADER: ar tai suderinama? (853.1 KB )
- MOTERŲ IR VYRŲ LYGIOS GALIMYBĖS (559.9 KB )