BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


Šriftas:
A
A
A
Fonas:
baltas
Juoda
Iliustracijos:
Rodyti
Slėpti
ilgalaikė ES kaimo vietovių vizija #rural2040 (1).png

Birželio 30 d. Europos Komisija paskelbė komunikatą dėl ilgalaikės ES kaimo vietovių vizijos iki 2040 m., kuriuo siekiama prisidėti prie gyvenimo kokybės kaimo vietovėse gerinimo, subalansuoto teritorinio vystymosi ir ekonomikos augimo skatinimo.

Šia „Ilgalaike ES kaimo vietovių vizija“ siekiama spręsti iššūkius, susijusius su globalizacijos, urbanizacijos procesais, taip pat visuomenės senėjimo sukeltomis pasekmėmis, raginama pasinaudoti žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos teikiama nauda.

Komunikate numatyta, kad siekiant užsibrėžtų tikslų bus pasitelkiamas taip vadinamas Kaimo paktas ir ES kaimo veiksmų planas.

Prisidedant prie bendrų vizijos tikslų įgyvendinimo, ekonominės, socialinės ir teritorinės sanglaudos skatinimo ir bendrų kaimo bendruomenių tikslų siekio, naująjį Kaimo paktą įgyvendins ES, nacionalinio, regioninio ir vietos lygmens subjektai. Pasitelkdama esamus tinklus, Komisija sudarys palankesnes sąlygas plėtoti šią sistemą ir skatins visais lygmenimis keistis idėjomis ir geriausios patirties pavyzdžiais.

Komisijos pasiūlytame ES kaimo veiksmų plane numatyta skatinti tvarią, darnią ir integruotą kaimo plėtrą. Pagal kai kurias ES politikos kryptis parama kaimo vietovėms jau teikiama – tokiu būdu prisidedama prie jų subalansuotos, teisingos, ekologiškos ir novatoriškos plėtros. Be kita ko, bendra žemės ūkio politika (BŽŪP) ir sanglaudos politika atliks esminį vaidmenį remiant ir įgyvendinant šį veiksmų planą. Jį taip pat papildys kitos ES politikos sritys, kuriomis grindžiamas praktinis vizijos įgyvendinimas.

Vizijoje ir veiksmų plane nustatytos keturios pavyzdinėmis iniciatyvomis remiamos veiksmų kryptys:

  • stiprinimas: daugiau galimybių kaimo bendruomenėms, labiau prieinamos paslaugos ir palankesnės sąlygos socialinėms inovacijoms;
  • junglumas: geresnis junglumas, t. y. geresnis susisiekimas ir skaitmeninė prieiga;
  • atsparumas: gamtos išteklių išsaugojimas ir ekologiškesni ūkininkavimo metodai siekiant kovoti su klimato kaita, kartu užtikrinant socialinį atsparumą, t. y. suteikiant galimybių lankyti mokymo kursus ir gauti kokybišką darbo vietą;
  • klestėjimas: įvairesnė ekonominė veikla ir didesnė ūkininkavimo, žemės ūkio produktų gamybos veiklos ir kaimo turizmo pridėtinė vertė.

Pažymėtina, kad Komisija rems ir stebės ES kaimo veiksmų plano įgyvendinimą ir reguliariai jį atnaujins, siekdama užtikrinti, kad jis išliktų aktualus.

Rengdama šią ilgalaikę viziją, Komisija surinko kaimo bendruomenių ir kitų suinteresuotų subjektų nuomones per viešąsias konsultacijas, rengiamus renginius bei kitas iniciatyvas. Primename, kad Lietuvos kaimo tinklas, siekdamas paskatinti kaimo vietovių gyventojų diskusijas dėl jų ateities, ne tik nuolat informavo apie įvairias iniciatyvas ES mastu, bet ir šių metų pradžioje organizavo apklausą, kurioje dalyvavo ir atsakymus pateikė 102 kaimo vietovių gyventojai iš 29 šalies rajonų. Savo atsakymuose apklausos dalyviai atkreipė dėmesį į iššūkius ir problemas, su kuriomis susiduria kaimo vietovėse (pvz., vandentiekio ir nuotekų šalinimo sistemų infrastruktūros nebūvimu ar prasta jos būkle, skaitmeninių paslaugų ribotu prieinamumu ir gebėjimų jomis pasinaudoti stoka, taip pat paslaugų, tokių kaip medicinos, švietimo, transporto ir kt., prieinamumu kaimo vietovėse ir t.t.), siūlė galimus sprendimo būdus (pvz., skatinti investicijas į infrastruktūros atnaujinimą ir diegimą, skirti dėmesį kaimo vietovių gyventojų švietimui ir mokymams skaitmeninimo, klimato kaitos temomis, taip pat skatinti jaunosios kartos aktyvesnį įsitraukimą į įvairias veiklas ir t.t.). Apklausoje taip pat buvo pasidalinta ir geraisiais gyvenimo kaimo vietovėje pavyzdžiais bei patirtimis. Gautus atsakymus Lietuvos kaimo tinklas, kaip ir kitos ES valstybės, pateikė Europos kaimo plėtros tinkui, o jų pagrindu Europos Komisija, atsižvelgusi į ES teritorijų įvairovę, jų konkrečius poreikius ir atitinkamus jų pranašumus, sukūrė plačią ES kaimo vietovių viziją ir išsamų kaimo veiksmų planą, skirtą padėti kaimo bendruomenėms panaudoti savo potencialą artimiausiais dešimtmečiais.