BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


Pavadinimas:
Organinės anglies panaudojimas ekosistemų paslaugų plėtrai, pritaikant ūkininkavimą prie klimato kaitos ACT.LT (AgroCarbonTech.LT)
Priemonė:
KPP priemonė „Bendradarbiavimas“
Veiklos sritis:
„Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“
Projektui vadovauja:
Vytauto Didžiojo universitetas
Įgyvendinimo vietos:
Lietuva
Šalis:
Lietuva

Projekto aprašymas

EIP veiklos grupė įkurta Jungtinės veiklos sutarties pagrindu, tikslas – įgyvendinti Europos inovacijų partnerystės „Organinės anglies panaudojimas ekosistemų paslaugų plėtrai, pritaikant ūkininkavimą prie klimato kaitos projektą.

EIP veiklos grupėje ACT.LT (AgroCarbonTech.LT)“ susibūrė skirtingų tipų partneriai:

  • žemės ūkio veiklos subjektas (VDU ŽŪA (pareiškėjas)
  • Aukštaitijos profesinio rengimo centras (Partneris Nr.1)
  • ūkininkai: Kazimieras Svečiulis (partneris Nr.2) ir dr. Deividas Burdulis (partneris Nr.3)
  • VDU ŽŪA mokslininkai (VDU ŽŪA: doc. dr. Inga Adamonytė, doc. dr. Edgaras Linkevičius, doc. dr. Egidijus Zvicevičius, lekt. dr. Živilė Černiauskienė
  • VDU teisininkė dr. Aušrinė Pasvenskienė
  • Aukštaitijos profesinio rengimo centro vyr. profesijos mokytojos: Vida Šeikienė ir Mildutė Skebienė

Projekto įgyvendinimo laikotarpis:
Projekto pradžia – 2023 m. balandžio 1 d.
Planuojama projekto pabaiga – 2025 m. liepos 1 d.

Projekto tikslas – sukurti ekosistemų paslaugų plėtros modelį, grindžiamą organinės anglies gamyba ir jos panaudojimu augalininkystėje, siekiant sumažinti CO2 emisijas, ir sustiprinti agrotechnologijų tvarumą bei žiediškumą, pritaikant ūkininkavimą prie klimato kaitos.

Uždaviniai:

1 uždavinys – išanalizuoti teisines ir technologines galimybes mažinti žemės ūkyje CO2 emisiją gaminant organinę anglį iš greitos fotosintezės augalų / antrinių gamybos produktų biomasės.

2 uždavinys – išbandyti ekosistemų paslaugų plėtros ir ūkininkavimo pritaikymo prie klimato kaitos galimybes, panaudojant organinę anglį dirvožemiui gerinti ir technologijų žiediškumui didinti.

3 uždavinys – organizuoti ekosistemų paslaugų plėtra ir organinės anglies gamyba suinteresuotų subjektų tinklaveiką bei sukauptos gerosios patirties sklaidą.

Projekto prioritetai:

  • Skatinti žinių perteikimą ir inovacijas žemės ūkyje, miškininkystėje ir kaimo vietovėse. EIP veiklos grupė ACT.LT (AgroCarbonTech.LT) praktiškai išmėgins ir informuos žemdirbius apie taip vadinamo anglies ūkininkavimo galimybes, kaip panaudojus sparčios fotosintezės augalų (pluoštinių kanapių, medžių Paulownija) atliekamą biomasę termocheminės konversijos (pirolizės) būdu galima gaminti organinę anglį (biochar‘ą) ir tuo pačiu mažinti CO2 emisiją bei teikti kitas visuomenei svarbias ekosistemines paslaugas: užtikrinti švarų orą, vandenį, žemę ir gausų kokybiškame dirvožemyje užaugintą derlių.
  • Visuose regionuose didinti visų žemės ūkio veiklų gyvybingumą ir konkurencingumą, taip pat skatinti inovacines ūkių technologijas ir tvarų miškų valdymą. Organinės anglies (biochar‘o) kaip ekologiškos trąšos ir ŠESD absorbento panaudojimas gali būti sėkmingai pritaikytas visose žemės ūkio veiklose, siekiant didesnio ūkininkavimo konkurencingumo ir tvarumo (ekologiškumo).
  • Skatinti maisto tiekimo grandinės organizavimą, įskaitant žemės ūkio produktų perdirbimą ir rinkodarą, gyvūnų gerovę ir rizikos valdymą žemės ūkyje. EIP veiklos grupė ACT.LT (AgroCarbonTech.LT) sprendimai užtikrins ūkininkavimo žiediškumą ir rizikos valdymą žemės ūkyje apsaugant dirvas (biochar‘o dėka) nuo maistinių medžiagų išplovimo bei sumažinant karščio bangų, sausros bei liūčių neigiamus padarinius derliui, taip pat minėti biochar‘o panaudojimo sprendimai gali būti praktiškai pritaikyti daugelyje maisto tiekimo „nuo lauko iki stalo“ grandžių: stiprinant augalų sveikatingumą (mažesnis augalų apsaugos poreikis), gerinant pagamintos produkcijos laikymo kokybę, įvedant naujus produktus į rinką (biochr‘ą ir Paulownijos žiedus bei medieną), taip pat sudarant geresnes prielaidas (tiekiant ekologiškas trąšas – biochar‘ą) ekologiniam ūkininkavimui.
  • Skatinti efektyvų išteklių naudojimą ir remti perėjimą prie klimato kaitai atsparios mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos žemės ūkio, maisto ir miškininkystės sektoriuose. EIP veiklos grupė ACT.LT (AgroCarbonTech.LT), išspręsdama biochar‘o gamybos teisinio reguliavimo ir technologijų tobulinimo uždavinius bei propaguojama sparčios fotosintezės augalų (pluoštinių kanapių, medžių Paulownija) biomasės atliekų panaudojimą ekologiškų trąšų (biochar‘o) gamybai, padėtų ūkininkams efektyviau panaudoti savo išteklius (diegti žiedinę gamybą) ir siekti neigiamos CO2 emisijos bei žymiai sumažinti ŠESD emisiją iš dirvos.

Lietuva, keldama ūkininkavimo tikslus ateičiai, siekia užtikrinti tvariai pagaminto, sveiko ir prieinamo maisto tiekimą. Tarp svarbiausių uždavinių patenka dirvožemio apsauga ir klimato kaitos švelninimas. Sveikas dirvožemis, turtingas organine anglimi ir mikroorganizmais, užtikrina žemės ūkio atsparumą klimato kaitai ir produktyvumą. EIP projekto įgyvendinimas turėtų patvirtinti teigiamus rezultatus, pasiektus kitose šalyse atliekant bandymus panaudoti biochar‘ą, kaip veiksmingą priemonę, galinčią padidinti žemės ūkio produktyvumą ir kartu užtikrinti neigiamą CO2 emisiją ir dirvožemio remediaciją, tikėtina remiantis moksline literatūra derliaus padidėjimas šeštadaliu ar penktadaliu, taip pat ŠESD emisijos sumažinimas pusiau yra siektini rezultatai.

Laukiama praktinė technologijos žemės ūkyje taikymo nauda, nes įgyvendinus EIP projektą bus sukaupta kompetencija, kaip gaminti biochar‘ą iš greitos fotosintezės augalų atliekamos biomasės. Bus optimizuoti įvairūs biochar‘o gamybos ir panaudojimo technologijų variantai ir įrodytas idėjos realumas – panaudoti organinę (pirolizės) anglį (PC) ekosistemų paslaugų plėtrai tuo pačiu pritaikant ūkininkavimą prie klimato kaitos. Lygiagrečiai bus išanalizuoti teisiniai naujos ūkininkavimo praktikos aspektai ir pateiktos rekomendacijos. Projektas įrodys, kiek yra tvaru ūkininkaujant taikyti ekosistemų paslaugas, grindžiamas organinės anglies gamyba ir jos panaudojimu CO2 emisijai mažinti. Lokaliai praturtinus dirvožemį organine anglimi galima taikyti beariminę žemdirbystės praktiką ir/ar sėkmingai ūkininkauti nederlingose žemėse, taip pat ūkininkauti naudojant mažiau mineralinių trąšų. Projekto įgyvendinimo rezultatai parodys, kiek biochar‘o panaudojimas palaiko dirvos drėgmės balansą ir apsaugo dirvožemį nuo maistinių medžiagų išplovimo. Projekto metu bus išbandytas pluoštinių kanapių ir Paulownijos medžių, kaip itin greita fotosinteze pasižyminčių augalų, tinkamumas garantuoti didelį atliekamos biomasės prieaugį, reikalingą biochar‘ui gaminti. Pagaminta organine anglimi (PC) praturtinus dirvožemį bus patikrintas ekosistemų paslaugų efektyvumas augalų pagalba kaupti dirvožemio organinę anglį (SOC) ir tuo pačiu gauti išmokas už anglies, absorbuotos iš atmosferos, ilgalaikę sekvestraciją.

Nuotraukų galerija