Paukščių auginimo nenaudojant antibiotikų technologinės inovacijos
Projekto aprašymas
Projekto tikslas: skatinti paukščius auginančius ūkius nenaudoti antibiotikų, racionus išbalansuojant vietiniais išaugintais baltyminiais javais, siekiant gerinti paukščių sveikatingumą, gerinti produkcijos kokybę, reprodukciją ir mažinti produkcijos savikainą ir taršą.
Vykdant projekto veiklas parodomieji bandymai bus įrengti 10 (dešimt) ūkių valdose: Ukmergės raj., Utenos raj., Šakių raj., Lazdijų raj., Ukmergės raj., Kėdainių raj., Kupiškio raj., Klaipėdos raj., Varėnos raj..
Rezultatai
Dabartiniu metu auginant paukščius smulkiose ir vidutiniuose ūkiuose dažniausiai naudojami nesubalansuoti lesalų racionai ko pasėkoje sutrinka paukščio virškinimo trakto veikla, mažėja imunitetas ir sveikatingumas. Susilpnėjus imunitetui paukščiai dažniau serga įvairiomis infekcinėmis ligomis ir jų gydymui reikalingi antibiotikai. Kadangi paukščiai laikomi pulkais, todėl susirgus vienam paukščiui infekcija greitai plinta ir dažniausiai reikia gydyti visą pulką. Taip pat šalia esantiems paukščių pulkams reikia taikyti profilaktinį gydymą antibiotikais. Taip pat mūsų tyrimais nustatyta, kad atskiri lesalų komponentai gerina paukščių sveikatingumą.
Projekto vykdymo metu įrengiant parodomąjį bandymą, lesalų racionų subalansavimui bus naudojami Lietuvoje, vietiniai išauginti ankštinių kultūrų grūdai (pupos ir lubinai). Šie komponentai bus naudojami ūkiuose auginamų vištinių ir vandens paukščių lesaluose. Taip pat lesalų sudėtis (racionas) bus subalansuojamas atsižvelgiant ne tik maisto medžiagų poreikį paukščiams, bet ir pagal lesalo konversiją, atsižvelgiant į mažesnį amoniako išskyrimą. Užtikrinus tinkamą lesalo mitybinę vertė yra padidinamas paukščių produktyvumas ir iš to pačio kiekio lesalo galima išauginti daugiau produkcijos ir užtikrinti mažesnes, klimato kaitą veikiančių medžiagų emisijas iš gyvulininkystės.
Projekto vykdymo metu pademonstruosime Lietuvoje, vietinių išaugintų ankštinių kultūrų grūdų (pupų ir lubinų) poveikį vištinių ir vandens paukščių, auginamų smulkiuose ir vidutiniuose ūkiuose, produktyvumui bei produkcijos kokybei smulkiuose ir vidutiniuose produktyvumui bei produkcijos kokybei. Taip pat bus pademonstruota paukščių auginimo be antibiotikų nauda, iššūkiai ir patirtis; apskaičiuota, kiek daugiau kainuoja auginti paukščius be antibiotikų, kuo galima pakeisti antibiotikus ūkinių gyvūnų pašaruose, siekiant apsaugoti nuo susirgimų smulkiuose ir vidutiniuose ūkiuose.
2024 m. buvo suformuotos dalijimosi patirtimi 5 grupės, kurias sudaro po 4 ūkius. Kiekvienoje grupėje po 2 ūkius bus įrengtas parodomasis bandymas. Kiekvienoje grupėje įvyko po vieną grupės narių susitikimą tema „Paukščių auginimo nenaudojant antibiotikų technologinės inovacijos“. 2025 metais numatoma surengti ir lauko dienas, bei seminarus.
2025 m. kovo 4 – 27 dienomis buvo surengti dalijimosi patirtimi grupės narių susitikimai, kuriuose buvo pasidalinta paukščių auginimo patirtimi, iššūkiais, naudinga informacija apie laikymo sąlygas, mitybą, priežiūrą. Diskutuota apie natūralią ir kombinuotą mitybą, lesalų sudėtį, vitaminų svarbą. Aptartos didžiausios daromos klaidos – netinkamas lesalų balansas ir pan. Taip pat aptarti numatomi kokie bus atliekami darbai susiję su parodomojo bandymo įrengimu ir vykdymu.