Fitogeninių preparatų kompozicijų panaudojimas melžiamų karvių didžiojo prieskrandžio mikrobiotos optimizavimui, produkcijos didinimui ir sveikatingumo gerinimui
Projekto aprašymas
Projekto tikslas: ištirti gamybinėse sąlygose fitogeninių preparatų kompozicijų panaudojimą melžiamų karvių didžiojo prieskrandžio mikrobiotos optimizavimui, siekiant sumažinti pieninių karvių bandose gyvulių sergamumą, jų gerovę bei padidinti pieno produkciją.
Projekto uždaviniai:
1. Projekto pirmaisiais metais įvertinti bandomuosiuose pienininkystės ūkiuose pagrindines priežastis, mažinančias pieno gamybos efektyvumą, įvertinant gyvulių sergamumą, jų gerovę bei kitas priežastis verslo vystymui.
2. Ištirti fitogeninių preparatų kompozicijos įtaką melžiamų karvių didžiojo prieskrandžio mikrobiotos optimizavimui, įvertinant tiriamų gyvūnų grupėse tvartiniame laikotarpyje didžiojo prieskrandžio turinyje organinės pašaro medžiagos virškinamumą ir azoto dujų sudėtines dalis.
3. Ištirti fitogeninių preparatų kompozicijos įtaką pirmaveršėms karvėms, įvertinant tiriamų veršelių gyvybingumą ir pieno produkcijos kiekį.
4. Nustatyti fitogeninių preparatų kompozicijos įtaką karvių sergančių klinikiniais mastitais, nustatant reaktyvinio baltymo kiekį kraujyje prieš preparato sudavimą ir išnykus klinikiniams ligos požymiams bei SLS piene trijų mėnesių laikotarpyje.
5. Nustatyti fitogeninių preparatų kompozicijos gydymo efektyvumą karvėms, sergančioms galūnių ligomis, nustatant reaktyvinio baltymo kiekį kraujyje prieš preparato sudavimą ir išnykus klinikiniams ligos požymiams.
6. Įvertinti visų tiriamųjų grupių karvėms gerovę prieš fitogeninių preparatų sudavimą ir po eksperimento praėjus vienam mėnesiui.
7. Ištirti fitogeninių preparatų kompozicijos poveikį karvių pieno primilžiui ir produkcijos kokybei vienų metų laikotarpyje , prieš gydymą ir po gydymo.
8. Įvertinti fermentacinių procesų, gyvulio produkcijos ir sveikatingumo rodiklių ryšius su didžiojo prieskrandžio mikrobiotos aktyvumu didžiajame prieskrandyje.
9. Atlikti švietėjišką veiklą tiriamųjų ūkių specialistams projekto vykdymo laikotarpio viduryje ir baigiantis projektui.
Bendra projekto vertė: 76 947,00 Eur (su PVM).
Projekto įgyvendinimo trukmė: 36 mėn.
Už projektą atsakingas asmuo: Giedrius Palubinskas, LSMU VTMKC vadovas.
Projektas yra įgyvendinamas, ir parodomieji bandymai vyks 4 dalijimosi ūkininkavimo patirtimi grupėse: 1 gr. – Joniškio regiono (Joniškio rajono žemės ūkio bendrovė „Kepaliai“, Skaistgirio ŽŪB, Pakruojo rajono Linkuvos ŽŪB, Guostagalio ŽŪB), 2 gr. - Radviliškio regiono (UAB „Pamargės pienas“, LSMU Baisiogalos gyvulininkystės centras, VŠĮ, Berčiūnai, ŽŪB, Pakruojo rajono ŽŪB „Pelaniškiai“), 3 gr. - Kauno regiono (Šakių rajono Lukšių ŽŪB, Kubilių ŽŪB, Audriaus Banionio ūkis, LSMU praktinio mokymo ir bandymų centras, VŠĮ) ir 4 gr. - Marijampolės regiono (Vazniškių ŽŪB, Antano Nerijaus Narausko ūkis, Dovinės ŽŪB, Padovinio ŽŪB).
Viešinimas
Projekto „Fitogeninių preparatų kompozicijų panaudojimas melžiamų karvių didžiojo prieskrandžio mikrobiotos optimizavimui, produkcijos didinimui ir sveikatingumo gerinimui“ pristatymas ir metodikos aptarimas. Europos Sąjungos patirtis naudojant fitogeninių preparatų kompozicijas siekiant optimizuoti melžiamų karvių didžiojo prieskrandžio mikrobiotą, mažinti gyvulių sergamumą pieninių karvių bandose, užtikrinti jų gerovę bei didinti pieno produkciją
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (toliau – LSMU) pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Parodomieji projektai ir informavimo veikla“, nuo 2024 m. balandžio mėn. įgyvendina projektą „Fitogeninių preparatų kompozicijų panaudojimas melžiamų karvių didžiojo prieskrandžio mikrobiotos optimizavimui, produkcijos didinimui ir sveikatingumo gerinimui“ Nr. 23PA-KK-23-1-05574-PR001.
2024 m. lapkričio mėn. įvyko pirmieji dalijimosi ūkininkavimo patirtimi grupių narių susitikimai, kurių metu, projekte dalyvaujantys LSMU mokslininkai pateikė detalią informaciją apie projekto įgyvendinimo tikslus, eigą, metodikos subtilybes. Taip pat supažindino dalyvavusius ūkio subjektus ir jų atstovus su fitogeninių preparatų rinka ir jų nauda karvių organizmo funkcijoms bei gerovei, patirtimi naudojant aukščiau minėtus preparatus Europoje ir Lietuvoje, priminė galvijų virškinimo sistemos fiziologinius ypatumus, melžiamų karvių didžiojo prieskrandžio morfologinius ypatumus ir mikrobiotos svarbą bei Europos sąjungos patirtį gerinant pieno kokybę ir didinant produktyvumą. Susitikimų metu vykusiose diskusijose taip pat buvo aptartos grupės narių ūkiuose vyraujančios problemos ir galimi jų sprendimo būdai.
Remiantis Jungtinių Tautų organizacijos skelbiama informacija, iki 2050 m., prognozuojama pasaulio gyventojų populiacijos didėjimo tendencija, tad atsižvelgiant į tai, neišvengiamas ir maisto poreikio didėjimas. Atrajotojai virškina daug ląstelienos turinčius augalus, augančius augalininkystei netinkamose žemėse, ir juos paverčia gyvulinės kilmės maisto medžiagomis, tad gali prisidėti prie pasaulinio maisto tiekimo ir maisto sistemos tvarumo. Tinkamai reguliuojant atrajotojų didžiojo prieskrandžio mikrobiotą galima padidinti pieno produkcijos gamybą nedidinant ūkininkavimui skirtų žemės plotų ir užtikrinti saugią ir kokybišką maisto produkciją. Ypatingai svarbus veiksnys – karvių sveikatingumas, lemiantis ne tik pačių gyvulių gerovę, bet ir didžiojo prieskrandžio parametrus bei visą karvių produkcijos ciklą. Kaip žinia, sveikos karvės yra ne tik laimingesnės, bet ir pasižymi didesniu efektyvumu, o tai tiesiogiai atsispindi ir pieno, ir mėsos gamyboje. Vienas svarbiausių aspektų, turinčių įtakos karvių sveikatingumui – mityba. Subalansuotas pašarų racionas užtikrina, kad karvės gauna visus būtinus maistinius elementus ir leidžia pastaruosius efektyviai panaudoti pieno gamybai ir svorio prieaugiui. Streso mažinimas, tinkama reprodukcinė sveikata ir optimalus gyvulių produktyvumas yra neatsiejami nuo sveikatingumo. Karvių sveikatingumo palaikymas, streso mažinimas užtikrina jų fizinę gerovę, sudaro palankias sąlygas aukšto produktyvumo lygio plėtotei. Svarbu pažymėti, kad egzistuoja glaudi šių veiksnių sanglauda, kurios dėka formuojama visuma, galinti padėti karvėms tapti produktyviais ūkininkavimo subjektais ir sveikais gyvūnais. Skiriant atidų dėmesį karvių sveikatingumui, ne tik pageriname didžiojo prieskrandžio parametrus, bet ir formuojame sveiką, darnią ir produktyvią ūkininkavimo aplinką. Vienas iš būdų karvių sveikatingumui gerinti – karvių mitybos papildymas fitogeniniais preparatais, kurie pasižymi daugialypiu poveikiu įvairioms gyvūnų rūšims, įskaitant karves. Projekto eiga naudojant fitogeninius preparatus, veiklos aktualijos bei gauti duomenys bus pristatomi tolimesniuose suplanuotuose informavimo renginiuose ir dalijimosi ūkininkavimo patirtimi grupių narių susitikimuose.
Projektas yra finansuojamas iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtros ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšų. Dėl išsamesnės informacijos projekto įgyvendinimo klausimais prašome kreiptis į LSMU Veterinarijos tęstinio mokymo ir konsultavimo centro vadovą dr. Giedrių Palubinską (mob. +370 616 19245, el. paštas giedrius.palubinskas@lsmu.lt).
Publikavimo data: 2025-01-29